איילת – סטודנטית בטיפול / 10 בדצמבר 2013

טיפול פסיכולוגי לסטודנטים

בת 34, נשואה מזה שנה, מתגוררת בחיפה סיימה לימודים בתכנית יוקרתית באוניברסיטה העברית בירושלים. עובדת כמזכירה במשרד עורכי דין. בן זוגה, יאיר, סיים את עבודת הדוקטורט שלו ומתקדם במקום עבודתו באופן מעורר השתאות.
איילת לא מוצאת מקום עבודה מותאם לכישוריה ולהשכלתה. מרבית המקומות אליהם היא שולחת קורות חיים כלל לא חוזרים אליה, או חוזרים אבל דוחים על בסיס העובדה שהיא חסרת ניסיון. מעט הריאיונות אליהם הגיעה הסתיימו בתשובה שלילית. איילת מגיעה לריאיונות, מתוחה עד קצות עצביה. מזיעה. מסמיקה כשפונים אליה, מתקשה למצוא את המילים, לחשוב בצלילות. היא חוזרת מהריאיונות בוכה. כל ריאיון הוא טראומה מחודשת.

התחושה שלה קשה ביותר. היא מרגישה שמתחיל להיווצר פער הינה לבין חבריה לספסל הלימודים ובינה לבין בן זוגה, היא חשה כשלון ומעל לכל, איילת חשה בושה קשה. השאלה התמימה- מה שלומך? או גרוע מכך, מה חדש? הפכה בעבורה לשאלה מקניטה ורודפנית.
בצר לה היא פונה לאבחון מקצועי. אחר כך לאימון בתחום הריאיונות. בהמשך, היא נוטלת תוספי תזונה יקרים לחיזוק הבטחון העצמי. אבל את המשימות שנותנת לה המאמנת הנעימה היא לא מסוגלת לבצע. המשימות מביכות עבורה מידי. מהפגישות איתה היא יוצאת חדורת מוטיבציה ולפגישה הבאה מגיעה מליאה בתחושת אשמה ואכזבה. תוספי התזונה יוצרים חור תקציבי אבל לא מונעים את ההסמקה וההזעה…

בשעות הארוכות המשמימות במשרד היא משוטטת בפייסבוק, גוגל הביא אותה אלינו, אל 'פורום המטפלים'. אנחנו מציעים טיפול פסיכולוגי. רק לחשוב על טיפול מעורר בה עייפות וייאוש. ואיך תממן טיפול כשמשכורתה כל כך נמוכה?

מה לעזאזל הבעיה של איילת? במקצוע שלנו אנחנו פוגשים לא פעם בילדים נורא מוצלחים שכל חייהם היו תלמידים טובים והלכו בנתיב ה״נכון״ וכשהגיע הרגע ״לפרוע את הצ׳ק״ פתאום הכל התפורר. יכולות להיות לכך כל מיני סיבות. אצל איילת, השיתוק הפתאומי הזה, נבע מסיבה פשוטה מאד. היא שנאה את מה שלמדה! איילת היתה ילדה מחוננת. תמיד ידעו שהיא נועדה להיות מנהיגה או מדענית. היא התקבלה לרפואה ולמשפטים ולכל תכנית שרצתה. בסתר ליבה רצתה להיות עובדת סוציאלית אבל ידעה שזה 'לא יעבור.  עכשיו כשסיימה את מסלול הלימודים עליה לפרוע את החוב. לממש את ההשקעה בה ואת הציפיות ממנה. אבל משהו פנימי בה מתקומם. והמשהו הזה הוא 'אני'. ה'אני' שלה מתחיל לנבוט ולצמוח. הוא עוד לא מחובר למודע  שלה. הוא צומח בינתיים בחשיכה. והוא יתקשה לצמוח לבד בלי השקיה ועיבוד, בלי תמיכה וללא פינוי מקום עבורו.

איילת פונה לטיפול.

בטווח הקצר הפסיכולוגית מציעה לה לעזוב כרגע את חיפוש העבודה ולקחת את הזמן לטיפול בעצמה. לשאלות מסביב היא מפסיקה לענות בהתחמקות, מעכשיו היא עונה- "שנים עבדתי קשה, למדתי, רצתי… אני רוצה קצת מנוחה".   לבד איילת לא היתה יכולה לעמוד זקוף ולהדוף את הציפיות של אחרים ממנה ושלה מעצמה.

בהמשך מתחיל להתגבש בתוכה הרצון העצמי, האמיתי שלה. בתוכה מתנסח העתיד הראוי לה. תחילת ההתמודדות היא עם בן זוגה, להפתעתה הוא גאה בה ותומך. עתה, חמושה בפסיכולוגית שלה בבן זוגה ובעיקר בעצמי החדש שלה ההמשך פשוט הרבה יותר.

תגובות

תגובותמי אני

אני פסיכותרפיסטית, עוסקת בטיפול פסיכולוגי פסיכו-פיסי, קבלתי החלטה חברתית- להעניק לאוכלוסית הסטודנטים טיפול פסיכולוגי פרטי בתעריף מוזל.
קראו עוד...

סוג הטיפול

הטיפול הפסיכולוגי המוצע הוא טיפול פסיכולוגי פרטי בגישה פסיכו-פיסי. בתוך הטיפול נעשית עבודה עם התחושות המוכמנות בגוף הפיסי ומבטאות, זכרונות, רגשות, תפיסות ואמונות.
קראו עוד...

טיפול בפריסה ארצית

קבוצת המטפלים מפוזרת על פני הארץ. כל פסיכולוג עובד בקליניקה הפרטית שלו. הטיפול הוא למעשה טיפול פרטי לכל דבר ועניין, אלא שלאוכלוסיית הסטודנטים הטיפול מוצע בתעריף של 250 שקל לשעת טיפול .
קראו עוד...