דיכאון – איך מתבטא ומה כדאי לעשות? / 2 בספטמבר 2014

דיכאון - אבחנה והתמודדות

מטופלת שלי לא רוצה לחיות. היא לא רואה סיבה. אם מתבוננים בה מהצד, חייה נראים רגילים וברי מזל. יש לה זוג הורים, אחות ואח. זוגיות טובה בת שלוש שנים, והיא לומדת מקצוע שתמיד רצתה.

אבל בתחושה שלה, החיים הם סרט בשחור לבן. הכל תפל, חסר טעם ומעייף. שום דבר לא מעורר בה התרגשות, שמחה עניין, או אפילו עצב. היא מתנהלת בין הבית למכללה לעבודה ולטיפול. מגיעה בדיוק בזמן לכל מקום. לא מבריזה ולא מבטלת. כותבת מבחנים, מגישה את כל המטלות לעיתים צריכה לעמוד מול הכיתה ולעשות מצגת. הכל נעשה עד הפרט האחרון. וכל הזמן היא מרגישה כמו רובוט. מנותקת מתחושות. לא עצובה ולא שמחה. מרוקנת. האזעקות לא הזיזו לה. כשמישהו דורך עליה ברחוב ומתנצל היא מופתעת. מופתעת מכך ששם לב לקיומה. היא מרגישה שקופה וחסרת חשיבות.

כך נראה דכאון. כולנו מדי פעם מרגישים דכדוך, עצב. לעיתים מוצפים בבכי. אבל בדכאון אמיתי אנחנו לא חשים דבר. אנחנו חשים ריקנות. תחושה עמומה ולא מוסברת של: אני לא מרגיש טוב. ובעיקר בעיקר- קושי להזיז את עצמינו לצורך עשייה. כל משימה שבעבר זרמה בפשטות יכולה עתה להיראות כהר- שטיפת כלים, טיפול בכביסה, טיפול בחשבונות הדירה… וכד'.

טיפול תרופתי עוזר ברוב הפעמים, אבל לא תמיד. לעיתים רק הטיפול הפסיכולוגי יעזור. הטיפול הפסיכולוגי פועל מתוך מס' גישות שונות. לכולן שתי מטרות עיקריות- "להקשיב" לדכאון. להבין "מה הורג" את האדם. ואז משניתנה הבמה והדכאון "אמר את דברו" הטיפול נפנה לעזור למטופל לבטא את דבריו באופן אחר. באופן שפחות יהרוג אותו.

הטיפול למעשה מנסה להביא את האדם לחיים בהם יש תחושות חזקות וטעמים עוצמתיים. הדכאון מבטא חלקים "מתים" בתוכנו, כאלה שאין להם במה ולא ניתן להם ביטוי.

תגובות

תגובותמי אני

אני פסיכותרפיסטית, עוסקת בטיפול פסיכולוגי פסיכו-פיסי, קבלתי החלטה חברתית- להעניק לאוכלוסית הסטודנטים טיפול פסיכולוגי פרטי בתעריף מוזל.
קראו עוד...

סוג הטיפול

הטיפול הפסיכולוגי המוצע הוא טיפול פסיכולוגי פרטי בגישה פסיכו-פיסי. בתוך הטיפול נעשית עבודה עם התחושות המוכמנות בגוף הפיסי ומבטאות, זכרונות, רגשות, תפיסות ואמונות.
קראו עוד...

טיפול בפריסה ארצית

קבוצת המטפלים מפוזרת על פני הארץ. כל פסיכולוג עובד בקליניקה הפרטית שלו. הטיפול הוא למעשה טיפול פרטי לכל דבר ועניין, אלא שלאוכלוסיית הסטודנטים הטיפול מוצע בתעריף של 250 שקל לשעת טיפול .
קראו עוד...