התמודדות עם לחץ נפשי / 3 בספטמבר 2013

התמודדות עם לחץ

לחץ הוא מונח המציין תחושת מצוקה הנובעת מפגיעה באיזון של האדם או החיה, כתוצאה מגירוי שעלול להתקיים במציאות או רק במחשבה, הגרוי נתפס כמסכן את השלמות הפיזית או הפסיכולוגית. במצב זה עלולים להיווצר קשיים התנהגותיים, פסיכולוגים, ופיזיולוגיים (כגון בעיות עיכול, לחץ דם ופגיעה במערכת החיסונית).

מה ההבדל בין לחץ נפשי ללחץ פיסי?

לחץ נפשי מאיים בדרך כלל על תחושת הרווחה של אותו אדם, למשל, קבלת ציון נמוך והעמדת קבלתו של סטודנט לפקולטה מסויימת בסימן שאלה. לחץ פיסי מאיים על הקיום הגופני, למשל מצב של הכנעה פיסית ברוטאלית של אדם בעת מאבק. אבל, שניהם יכולים לבוא לידי ביטוי בתופעות גופניות. התופעות הגופניות הנפוצות ביותר במצבי לחץ נפשי הם תופעות שקשורות למערכת העיכול, לחניכיים (פצעים ודימומים) ולעור. כלומר רופאי שיניים ורופאי עור נתקלים בהרבה תופעות שהם תולדה ישירה או עקיפה של לחץ נפשי.

איך מרגיעים מצב לחץ נפשי?

כאשר הלחץ הנפשי כבד, רצוי בראש ובראשונה להרגיע אותו, בכל דרך בריאה ולא מזיקה שמרגיעה את אותו אדם ספציפי- יוגה, ים, מוסיקה, מין או טיפול תרופתי אנטי חרדתי. אבל, חשוב לזכור! אסור להתעלם מהתופעות הללו. התופעות הללו הן הדרך של נפשינו לצעוק. חשוב להקשיב לצעקה הזו ולהגיב לה. כלומר, לא נכון להרגיע את הלחץ ולהמשיך כאילו לא ארע דבר. חשוב להרגיע את הלחץ ובד בבד למצוא "מיכל" טוב שיעזור לנו לשאת את הלחץ ולעבד אותו. "מיכל" כזה יכול להיות בן זוג קשוב, הורה תומך, חבר סבלני או מטפל מיומן. כלומר, מאחר ולחץ נפשי הוא למעשה מצב בו אנחנו סוחבים עוצמה רגשית ש"גדולה" עלינו, אסור להשאר לבד עם לחץ.

ואיך מתמודדים עם לחץ נפשי בטיפול?

כמו בכל תחום אחר, ההתמודדות עם לחץ בטיפול כרוכה בכניסה איטית ועקבית אל תוך הליך החשיבה והתהליכים הרגשיים שאדם עובר כדי להתחקות אחרי המסלול שאדם מוביל עצמו בתוכו וגורם לו לעומס יתר, ללחץ נפשי. הגישה ההתנהגותית- קוגניטיבית עוקבת אחרי התפתחות הליכי המחשבה. נגישה זו, עצרת במקומות בהם הליכי החשיבה יוצרים אצל האדם לחץ ועומס. זוהי גישה שמתייחסת אל העומס כאל תוצאה של תהליכים פנימיים.

הגישה הרגשית לעומתה, מתבוננת על היחסים הנוצרים בין המטפל למטופל ומניחה שהמטופל מביא בטיפול את העומס והדאגות שלו ומצפה מהמטפל לתגובה דומה אליה הוא רגיל מהקרובים לו בעברו. המטופל לא רגיל לתגובה שעוזרת לו "לסחוב" את העומס, להקל עליו או לתת לו כלים להתמודד. בטיפול ניתנת למטופל ההזדמנות לחוות ולהפנים תמיכה מקלה.

 

סטודנטים

סטודנטים יקרים, אתם האוכלוסיה אליה מופנה אתר זה. בפורום המטפלים פסיכולוגים קליניים ופסיכותרפיסטים שמטפלים בסטודנטים בתנאי טיפול פסיכולוגי פרטי ובתעריף מוזל.

תגובות

תגובותמי אני

אני פסיכותרפיסטית, עוסקת בטיפול פסיכולוגי פסיכו-פיסי, קבלתי החלטה חברתית- להעניק לאוכלוסית הסטודנטים טיפול פסיכולוגי פרטי בתעריף מוזל.
קראו עוד...

סוג הטיפול

הטיפול הפסיכולוגי המוצע הוא טיפול פסיכולוגי פרטי בגישה פסיכו-פיסי. בתוך הטיפול נעשית עבודה עם התחושות המוכמנות בגוף הפיסי ומבטאות, זכרונות, רגשות, תפיסות ואמונות.
קראו עוד...

טיפול בפריסה ארצית

קבוצת המטפלים מפוזרת על פני הארץ. כל פסיכולוג עובד בקליניקה הפרטית שלו. הטיפול הוא למעשה טיפול פרטי לכל דבר ועניין, אלא שלאוכלוסיית הסטודנטים הטיפול מוצע בתעריף של 250 שקל לשעת טיפול .
קראו עוד...