יוני – סטודנט בטיפול / 10 בדצמבר 2013

עזרה ויעוץ לסטודנטים - טיפול פסיכולוגי מוזל

יוני (שם בדוי)  בן 28. נשוי. בזוגיות עם אשתו מאז ימי התיכון. שניהם לומדים באוניברסיטה.  היא בתואר שני, יוני עדיין מתמודד עם התואר הראשון. בתיכון בצבא ועכשיו באוניברסיטה, תמיד, התמודד עם דחיינות קשה ועם קושי לעמוד במטלות.  בכל נושא. בלימודים, בנקיון הבית ואפילו כשמדובר על הכנת הפתעה לבת זוגו לרגל סיום לימודיה.

יוני אדם סקרן ואינטליגנטי. המחשבה שיעשה מטלה כלשהי באופן "מחופף" מטריפה אותו. לכל תרגיל שמוטל עליו באוניברסיטה הוא ניגש (כשהוא כבר ניגש) מבראשית. הוא מתכנן תחילה לקרוא את כל המאמרים בקורס, אחר כך לפתור מחדש את כל התרגילים שכבר ניתנו, ולבסוף להגיע לתרגיל האמור. בפועל הוא ניגש לכל מטלה ברגע האחרון ולבסוף מגיש אותה באופן חלקי מאחר ומסגרת הזמן לעולם אינה מספיקה לו. לעיתים בכלל לא מגיש עבודות. ציוניו נפגעים, הוא מתוסכל. יכולתו לא באה לידי ביטוי. בשנה הבאה כבר לא יקבל מילגה על סמך ציוניו. להנות סתם מבירה בערב או מטיולים  אינו יכול,  מאחר והוא מרגיש שזמנו צריך להיות מוקדש ללימודים.

יוני בשנה שניה בתואר הראשון. על חלק מהקורסים הוא חוזר מאחר ונכשל או בכלל לא ניגש בשנה הקודמת. המצב הזה מתסכל אותו נורא. הוא במרדף אינסופי אחרי זנבו. ההתמודדות הזו גוררת איתה גם סדר יום שלא ממש מאפשר ללמוד. הוא מוצא עצמו ישן מעט מידי, אוכל לא מסודר וסובל לא מעט מכאבי בטן וראש.

ויאפשרו לו להתנהל יותר בזרימה. אחר כך הוא פונה לטיפול הומאופטי, להתמודד עם בנסיונותיו לטפל בעצמו הוא פונה בתחילה לדיקור סיני. מחטים שייפתחו את תעלות האנרגיה, יאזנו כאבי הבטן והראש. יש הקלה מסויימת. עכשיו בא תור המאמן שיעזור לו להתארגן. יוני מאחר למאמן באופן קבוע. כל פעם קצת יותר. ביום שהגיע לאחר סיום הפגישה החליט להפסיק את האימון.

בשיחה מקרית חבר מספר לו שהוא בטיפול פסיכולוגי. טיפול פסיכולוגי נשמע לו דבר מרוחק. קצת נשגב, עמוק ויסודי. בעצם הוא אוהב לעשות דברים באופן עמוק ויסודי. אוהב בתיאוריה. אבל בעצם יוני נמנע מלעשות דברים באופן יסודי. לכן, הרבה פעמים חשב על טיפול אבל מעולם לא מימש.

בתחילה הפסיכולוגית נראתה לו ידענית, פסקנית, שחצנית ומתנשאת. להפתעתו הוא גילה שאפשר לומר לה את זה והיא לא נבהלת.  היא אפילו מקשיבה ומנסה למצוא היכן טעתה.  כשהוא מתחיל לאחר היא למרבה ההפתעה מרוצה. לדבריה רק כשהדברים מתרחשים באמת בתוך הטיפול אפשר לעבוד עליהם. לראשונה בהסטוריה של יוני הוא לא נתקל ביחס של כעס, ביקורת, או נסיון לחנך אותו וכיוצא בזה. פתאום לאיחורים יש משמעות מישהי מקשיבה להם, מתבוננת בהם בעניין ולא מנסה לתקוף אותם.

מדוע הוא כל כך דחיין? דחיינות יכולה לנבוע ממקורות שונים. יוני בעצם מפחד שאם אכן יוקדש כל כולו ללימודים יגלה שהוא לא "עילוי", שהוא לא כזה "תלמיד חכם",
שיש בו חלקים בינוניים, ממוצעים. ואז מה יש לו להציע לעולם? הוא לא כל כך חיה חברתית. לא הכי "חתיך"  "גבר".  הוא אפילו טיפה מוזר. הקלף שלו תמיד היה החוכמה שלו. את הקלף הזה מפחיד אותו להעמיד במבחן.

נסיונותיה של הפסיכולוגית להתחקות אחרי כל צעד, מחשבה או רגש שעברו עליו בבוקר בו איחר אליה בחצי שעה נראים לו בזבוז זמן. אבל האמת צפים ועולים שם המון רגשות. מהפגישה הזו שארכה רק 20 ד' בשל איחורו הוא יוצא עם תחושה שונה מתמיד. אין בו את המחשבות הרגילות הללו: "די …מהיום אני מתארגן אחרת… לא מבזבז זמן…" מחשבות נזיפה. חוזרות על עצמן. מעייפות ולא יעילות. ההיפך, עכשיו הוא יוצא בתחושה נינוחה. הוא רגוע. הוא שמע את עצמו, היא שמעה אותו ועכשיו הוא פנוי למטלות. י

בשלב הראשון הוא חש הרבה פחות אשם מדחיינותו. בהמשך הוא מתחיל להסתקרן ולהקשיב לה. לדחיינות. הוא לומד כמה הוא חושש לא לדחות ולבדוק את התדמית שלו. בעיני עצמו.

יוני: "טיפול פסיכולוגי הוא מקום בו אתה חוצב ובונה לך מקום בעולם הזה. אני לא  בדיוק  מבין  איך זה פועל. אבל זה פועל וזו עובדה".

 

סטודנטים

סטודנטים יקרים, אתם האוכלוסיה אליה מופנה אתר זה. בפורום המטפלים פסיכולוגים קליניים ופסיכותרפיסטים שמטפלים בסטודנטים בתנאי טיפול פסיכולוגי פרטי ובתעריף מוזל.

 

תגובות

תגובותמי אני

אני פסיכותרפיסטית, עוסקת בטיפול פסיכולוגי פסיכו-פיסי, קבלתי החלטה חברתית- להעניק לאוכלוסית הסטודנטים טיפול פסיכולוגי פרטי בתעריף מוזל.
קראו עוד...

סוג הטיפול

הטיפול הפסיכולוגי המוצע הוא טיפול פסיכולוגי פרטי בגישה פסיכו-פיסי. בתוך הטיפול נעשית עבודה עם התחושות המוכמנות בגוף הפיסי ומבטאות, זכרונות, רגשות, תפיסות ואמונות.
קראו עוד...

טיפול בפריסה ארצית

קבוצת המטפלים מפוזרת על פני הארץ. כל פסיכולוג עובד בקליניקה הפרטית שלו. הטיפול הוא למעשה טיפול פרטי לכל דבר ועניין, אלא שלאוכלוסיית הסטודנטים הטיפול מוצע בתעריף של 250 שקל לשעת טיפול .
קראו עוד...